Cheddar Peyniri

 

Adını İngiltere'nin Cheddar kasabasından alan bu peynir çeşidi, ülkemizde de sevilen ve sıklıkla tüketilen peynirlerden bir tanesidir. Cheddar peynirinin ilk keşfi, zamanın yetersizliklerinden ötürü soğutucu amaçlı kullanılabilecek hiçbir cihaz olmadığı için fazla sütün değerlendirilmesi amacıyla gerçekleşmiştir. Ayrıca adını aldığı kasabadaki köylüler tarafından bir süredir bekleyen unutulmuş süt dolu bir kovanın bulunmasıyla başlayan bu lezzetli serüven 12. Yüzyıldan bu yana hayatımıza gerçekten de lezzet katmakta.

 

Doğal ve sert bir yapısı olan Cheddar peyniri, inek sütünden elde edilir. Aroması hafiften ortaya kadar değişmektedir ve olgunlaşmış olarak tüketilmesi önerilir. Olgunlaşması için en az 1 yıl süre bekletilmesi gerekir. Rengi doğal sarı ya da kirli beyaz arasında değişiklik gösterebilir ancak bazı üreticilerin kırmızıbiber yağı ya da anatto adı verilen baharatı eklemesiyle koyu turuncu bir renge sahip olduğu da görülebilir. Hafif yağlı bir aroması olan peynir olgunlaştıkça tadı daha tuzlu bir hal alır.

 

Cheddar peynirinin yapılışı çiğ sütün biriktirilip mayayla kesilmesi işlemiyle başlar. Kesilen süt ısıtılarak plakalar halinde kesilir, tuzla yoğurulur ve kalıplara doldurulur. Burada peynir altı suyunu uzaklaştırmak amacıyla preslenerek peynir tekerlekleri kumaşla kaplanır. Sabit bir sıcaklıkta olgunlaşması beklenir. Bazı durumlarda peyniri kaplamak için siyah balmumundan faydalanılmaktadır. Haftada en az bir defa cheddaring ismi verilen işlemden geçirilir. Cheddaring işlemi; peynirin istiflenmesi, preslenmesi ve döndürme işlemlerinin tümüne denir ve sadece bu peynir çeşidine özgü bir terimdir.

 

Taze süt ve süt ürünlerini sofralara taşıyan Rani Çiftliği'nde bu lezzetli Cheddar peynirinin üç çeşidine ulaşılabilir. Olgunlaşmış olarak tüketildiğini belirttiğimiz Eski Cheddar peyniri, keçi sütünden elde edilen eski Cheddar peyniri ve Taze Cheddar peyniri damak tadınıza hangisinin en çok hitap ettiğinizi belirledikten sonra yemeklerinizi hatta tatlılarınızı süsleyecektir.

 

Dünyanın dört bir yanına lezzeti saçılan bu peynir çeşidi pizzalarda ve hamburgerlerde lezzeti artıran bir eşlikçi olmaktadır. Bunun yanı sıra farklı damak tatlarına hitap eden çeşitli soslarda ve çikolata severlerin tutkunu olduğu tatlılardan suflenin yapımında da Cheddar peyniri kullanılmaktadır.