Edam Peyniri

 

Farklı mutfak kültürlerini tatmak, farklı lezzetleri denemek için tercih edilebilecek en güzel yiyeceklerden biri olan peynirler arasında Edam peyniri en özel seçeneklerden birisidir. Edam peyniri, Hollanda'nın en meşhur ve tüketilen peynir çeşitlerinden birisidir. 14. Ve 18. Yüzyıllar arasında dünyada popülerleşmiş olan bu peynir adını Kuzey Hollanda'nın Edam kasabasından almaktadır. Tekerlek şeklindeki bu peynir çeşidi, Hollanda'dan ihraç edilmediği sürece kırmızı parafinle kaplı satılmaktadır. Edam peyniri yarı-sert bir kıvama ve tuzlu bir tada sahiptir. Genellikle Gouda peyniri ile benzetilir ancak onunla kıyaslandığında daha az yağlı olduğu söylenebilir.

 

Yağ oranı diğer geleneksel peynirlere göre daha düşük olup, yaklaşık %28 oranındadır. Aynı zamanda %25 oranında protein içeriğine de sahiptir. Bu peynirin en ilginç özelliği diğer peynir çeşitleriyle kıyaslandığında neredeyse kokusuz sayılabilmesidir.

 

Genellikle inek sütünden elde edilmektedir ve tazeyken oldukça yumuşak bir kıvama sahiptir. Olgunlaşması halinde aroması daha keskin bir hal alır ve içerisinde çatlaklar oluşmaya başlar. Farklı baharatlar eşliğinde tadı çeşitlendirilmektedir. Parafin ve balmumu ile kaplı olduğu için buzdolabında saklama koşulu bulunmamaktadır. Paketi hiç açılmayan bir Edam peyniri, ışık almayan bir ortamda çok uzun süre boyunca saklanabilir. Hemen her ambalajlı ürün gibi paketi açıldığında hızlıca bozulacağı için buzdolabında saklanması gerekir.

 

Avrupa'da ülkemize göre çok daha yaygın olarak tüketilen bir peynir çeşidi olan Edam, özellikle patatesli yemeklerde çok sık kullanılmaktadır. Müthiş bir ikilisi oluşturan bu lezzetin yanı sıra sabah kahvaltılarında da, eritme peynirlerle karıştırıldığında da, peynir soslarında yer aldığında da yine damaklarda lezzetli tadını bırakacaktır. Yemekler dışında özellikle tatlı meyvelere lezzet eşlikçisi olan Edam peyniri, ülkemizde lüks süpermarketlerde çok pahalı fiyatlarla sunulmaktadır.

 

Edam peynirinin satışı, internet ortamında organik ürünleri ve dünya peynirlerini sofralara ulaştırmak konusunda büyük bir özveriyle çalışan Rani Çiftliği tarafından sağlanmaktadır. Ortalama 250 g'lık paketlerle satışa sunulan lezzetli Edam peynirleri sipariş üzerine en kısa sürede size ulaşarak hazırlayacağınız yemeklerin lezzetini artıracaktır.