Emmental Peyniri

 

Sofralarımızdan eksik olmayan, kahvaltılara, yemeklere lezzet katan peynirlerin her birinin bir hikâyesi var. Ait oldukları yerlerin izlerini ve lezzetini taşıyarak sofralarda kültürleri birbirine yakınlaştıran özel peynirlerin yeri biraz daha farklıdır. İtalya'nın Mascarpone'u, Hollanda'nın Maasdam'ı, İngiltere'nin Cheddar'ı neyse İsviçre'nin de Emmental peyniri bu özel peynirler arasında yer alıp, ülkemizde de tüketilmektedir.


Emmental peyniri, İsviçre'de üretilmesinin yanı sıra Fransa'da da çok beğenilerek tüketilen, Norveç, Almanya, Hollanda ülkelerinde de üretimi yapılan bir peynir çeşididir. Adını ilk defa üretildiği Bern yakınındaki Emme nehrinden almaktadır. İnek sütünden elde edilen sert peynir çeşitlerinden olan Emmental peynirinin yapılışında olgunlaşma süreci çok önemlidir.


52 derecede peynir mayasıyla kestirilen süt kıvam kazanınca bez torbalara doldurularak süzülmesi sağlanır. Süzülme işleminin ardından yaklaşık 80-90 cm çapındaki kalıplara doldurulur. Ardından yüksek tuz oranına sahip salamuraya yatırılır. Kurutulması için ince bir tabakayla kapatılır ve 22-27 derecelik depolara alınarak yaklaşık iki ay boyunca dinlenme sürecine bırakılır.


Bu peynir çeşidinin en belirgin özelliği olan büyük delikleri, peynirlerin depolarda dinlenme sürecindeyken karbondioksiti dışarı vermesi sonucu oluşmaktadır. Peynirin tüketime hazır hale gelmesi için yalnızca depolardaki bu dinlenme süreci yeterli değildir, bunun üzerine yaklaşık 5 ay boyunca süren olgunlaşma süreci de eklenir. Emmental peyniri aromasını bu olgunlaşma döneminde kazanmaktadır.


Kaşar peynirle kıyaslandığında çok benzer tada sahip olduğu düşünülür ancak daha az yağlı, daha az tuzlu ve hafif acı bir aromaya sahiptir. Aslında bu peyniri genellikle pizzalarda ve makarnalarda lezzet eşlikçisi olarak kullanmak damak tadına daha fazla hitap edebilir. Bizim kültürümüzün alışık olduğu damak tadına göre eritilerek tüketildiğinde çok lezzetli olduğu fark edilecektir.


Günümüzde neredeyse tüm yiyeceklerin içeriğindeki katkı malzemelerinin tüketilmesini sınırlandırmak ve organik ürünleri sofralara katabilmek için doğal ve kaliteli üretim yapan Rani Çiftliği Emmental peynirini de iki çeşidiyle sunmaktadır. İnek sütünden elde edilen bu peynirin yanı sıra keçi Emmental peyniri de ağızda hoş bir tat bırakan lezzetli peynir seçeneklerinden birisidir. Alışılagelmiş tatların dışına çıkmak isteyenler için keşfedilmesi gereken Emmental peyniri, Rani Çiftliği kalitesiyle sunulmaktadır.

 

1