Gouda Peyniri

Farklı yemek kültürlerini tatmamızı ve damak tadımızı çeşitlendirmeyi sağlayan etkileşimler en kolay yiyeceklerle gerçekleşiyor. Özellikle Türkler damak tadı zengin ve yemek konusunda yeniliklere açık olduğu için şu an tükettiğimiz birçok yiyecekte farklı kültürlerden alıp benimsediğimiz esintiler bulunuyor. Lezzetleriyle sofralarımızda yer eden ve olmazsa olmaz yiyeceklerimizden peynirler de farklı kültürlerin farklı yemek alışkanlıklarını taşısa da, lezzetli deneyimler yaşamamıza olanak sağlıyor.


Şarküteri ürünleriyle oldukça meşhur olan ülkelerden biri olan Hollanda'nın Gouda peyniri de sofralarımızda yer verdiğimiz bir lezzet eşlikçisi olarak tanıtılabilir. Bu peynir adını yapıldığı şehirden almaktadır ve dünya çapında da son derece popüler bir peynir çeşididir. Diğer adı Hoda peyniri olan bu peynirin yıkanmış teleme yani yağı alınmış ve kestirilmiş sütten yapılan, katılaşmamış olarak sınıflandırılmaktadır. İnek sütünden yapılan ve taze ya da olgunlaşmamış olarak da tüketilebilen bir peynirdir. Kremsi ve hafif sertlikte bir yapısı vardır. Yuvarlak şekilde üretilip sunulur. Yaklaşık %40 oranında yağ içeriğine sahiptir.


Gouda peyniri genç ve yaşlı olarak kaç yıllık olduğuna göre sınıflandırılır. Tadı da hangi sınıfa ait olduğuna göre şekillenir. Bir diğer lezzet özelliği ise farklı baharatlarla süslenerek çeşitlendirilmiş lezzetli bir peynirdir. Aromatik tatlardan hoşlanan kişiler için vazgeçilmez olan bu peynirin bir diğer özelliği ısındıkça uzamasıdır. Bu nedenle genellikle tostlarda ve pizzalarda olmak üzere yemeklerde kullanılır. Gouda'nın özellikleri paketlenme şekli ile bile kendini göstermektedir. Genç Gouda peynirleri kırmızı parafin balmumu paketle sarılırken, yaşlı Gouda peynirleri siyah paketle kaplıdır. 6 aylık Gouda peynirler genç sınıfındayken, olgunlaşma süreci 1 yılın üstünde süren Gouda'lar yaşlı sınıfında yer alır.


Baharatlarla oluşturduğu lezzet bütünü sayesinde 10'a yakın farklı çeşitlerle zenginleştirilen peynirin lezzeti hem yiyeceklerle hem de şarapla kusursuz gitmektedir. Izgara et yemekleriyle kimyonlu Gouda peynirinin uyumu son derece meşhurdur ve kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet ikilisidir. Bunun dışında Rani Çiftliği'nde yer alan diğer baharatlı Gouda çeşitlerine hardallı, sarımsaklı, karabiberli, çemen otlu, ısırgan otlu seçenekleri de denenmelidir. 

1