Mozzarella Burrata Peyniri

 

Mozzarella peyniri, yemek kültürünün çok zengin olduğu mutfaklardan biri olan İtalya'ya aittir. Hakiki Mozzarella peyniri özellikle ortaya çıktığı ilk bölgede manda sütünden elde edilmektedir. Ancak manda sütü miktarının yeterli olmamasından ötürü üreticileri inek sütüyle manda sütünü karıştırmaya hatta zamanla sıklıkla inek sütünden Mozzarella peyniri üretmeye itmiştir. Pizzalarda, salatalarda, lazanyada ve diğer fırın yemeklerinde,  kullanılmak üzere ve sofralarda tüketilmek üzere iki çeşit Mozzarella peyniri vardır. Pizza için kullanılan Mozzarella peynirleri daha az yağ ve tuz oranına sahiptir.

 

Mozzarella peyniri, yarı yumuşak, yüksek yağlı peynirler sınıfında yer almaktadır. Raf ömrü ortalama bir peynir ömrüne göre kısa olup, salamura yapılması halinde 1 haftaya kadar bekletilebilmektedir. Aynı zamanda peynir üreticilerinin vakumlu poşet kullanarak bu ürünleri satışa sunmasıyla raf ömrü biraz daha uzatılabilmektedir. İçeriğindeki yağ oranına göre, örneğin az yağlı Mozzarella peynirleri 1 aya kadar bekletilebilmektedir.

 

Mozzarella peynirinin çeşitleri elde edildiği süte göre isim kazanır. İtalya'da manda sütünden elde edilenlere Mozzarella di Bufala, pastörize inek sütünden elde edilenlere Mozzarella Fior di Latte denmektedir. Az yağlı Mozzarella peynirleri genellikle hazır yemek sanayisinde kullanılır.

 

Burrata peyniri ise Mozzarella peyniriyle ilişkili olan daha farklı bir peynir çeşididir. Burro, İtalyanca tereyağı anlamına gelmektedir ve Burrata peyniri İtalya'nın Bari bölgesine ait olup lor peyniri kıvamında bir peynir çeşididir. Aslında bu peynirin ortaya çıkışı İtalyanların malzemelerinin boşa gitmemesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Şöyle ki bu peyniri kabaca anlatmak gerekirse artan Mozzarella peyniri ve krem peynir karışımından elde edildiği söylenebilir.

 

El becerisi ve zanaat gerektiren Burrata peyniri, dışı Mozzarella peyniri içi krem ve Mozzarella peynirinin beraberliğinden elde edilir. Mozzarella peynirine kıyasla çok daha yumuşaktır. Adeta peynir içinde peynir olarak tarif edilebilen bu peynir, piyasada yüksek fiyatlarla sunulmaktadır. Burrata peynirinin raf ömrü çok ama çok kısadır. Bu nedenle piyasada çok rastlanmaz ki bu fiyatının yükselmesine yol açmaktadır. 1-2 günlük tüketim süresinden ötürü ülkemizde bazı İtalyan restoranlarında rastlamak mümkündür. En güzel kullanımı İtalyan mutfağına bakıldığında pizzalarda olmaktadır.

1