Rani Olgunlaştırılmış Peynir

Serüveni İtalya'nın Parma şehrinde başlayıp, Rani Çiftliği'nin lezzet çalışmaları sayesinde sofralarda son buluyor. Damakta bıraktığı tadı ve kalitesi sayesinde dünyaya mal olan bir üne sahip olan ve üretimi uzun sürdüğü için son derece sabır isteyen zahmetli bir prosedür. Ancak bu bekleme süresinden sonra lezzetiyle buluşunca beklemeye değdiği söylenebilir.

 

Bir diğer adı parmicano olan bu peynirin üretileceği dönemin doğru tercih edilmesi kalitesi bakımından çok önemli bir husustur. En kaliteli ve lezzetli peynirleri yağ oranının diğer mevsimlere göre daha düşük olmasından ötürü ilkbaharda ortaya çıkar. Çünkü bu mevsimde peynir daha kuru bir kıvama sahip olup, beyaza çalan rengiyle kendini gösterir. Fakat yaz mevsiminde üretilen parmesanlar altın sarısı gibi daha koyu renktedir ve daha aromalıdır.

 

Bu Peyniri böylesine özel kılan başlıca özelliği pastörize sütten değil, taze sütten elde edilmesidir.  Daha önce zahmetli bir üretim aşaması olduğundan bahsettiğimiz bu peynirden bir kilogram elde edebilmek için 16 litre inek sütü kullanılması gerekmektedir. Eskitildikçe kalitesi artan peynir için bekleme süresinin en az 12 ay olması gerekmektedir. Bu nedenle en kaliteli lezzete 24-36 ay aralığında bekletilen peynirlerinden ulaşılır. Peynirin üretim aşaması sağılan sütlerin 1-2 km'lik mesafeler gibi kısa bir süre içerisinde imalathaneye ulaştırılmasıyla başlamaktadır.  Süt kalitesi pbu peynirin kalitesini de doğrudan etkilediği için sütü sağılan ineklerin sağlıklı olması, bu ineklerin yetiştirildiği iklimin elverişli olması çok önemlidir.

 

Pastörize sütten elde edilmediği için B vitamini, fosfor, protein ve kalsiyum bakımından çok zengin olan bu peynirin İtalyanlar için önemi bebek mamasında kullandıkları için çok önemlidir. Çünkü bu peynirin besin değeri çok yüksektir.

 

Özel üretim peynirler arasında sert kıvamı ve alışılmışın dışında bir lezzetle yemekleri en güzel şekilde süsleyen ve peynirinin kullanımına makarna ve salatalarda çok fazla rastlanmaktadır. Bu peyniri özellikle Sezar Salata ya da pesto soslu makarnalarda rendelenerek kullanıldığında damakta bıraktığı tadın çok lezzetli olduğu kolayca fark edilebilir.

 

Türkiye'de ilk defa Rani Çiftliği'nin üretimiyle sofralardaki yerini almaya başlayan Parmesan peynirinin en kaliteli şekilde üretilmesi için 2 sene boyunca süt ve tesisin uygunluğu test edildi. Bunun ardından 2012 yılında hizmete başlayan çiftlikte peynirin üretimi için gereken tüm ekipman İtalya'dan ithal edilerek orijinal kalitesinin bozulmaması sağlandı.