Ricotta Peyniri (500gr)
Ricotta Peyniri (500gr)
Ricotta Peyniri (500 gr)

Ricotta Peyniri (500gr)

Fiyat : ₺125,00(KDV Dahil)

 

Ricotta Peyniri

 

Rani Çiftliği'nden sofralara sunulan onlarca peynir çeşidi arasında yine farklı bir kültürden kopup gelen ve ülkemizde tatlı lor ya da lor peyniri olarak bilinen Ricotta peyniri, şarküteri alanında önemli yeri olan bir peynirdir. Ricotta peyniri İtalyan kökenli olup alışılmış peynirlerin dışında, sütten elde edilmeyip peynir altı suyundan elde edilen farklı bir peynirdir. Yemeklerde, tatlılarda ve soslarla birlikteliğinden nefis bir tat ortaya çıkmaktadır.


Tuz oranı ve yağ oranı son derece düşük olan bu peynir, süt kaymağı ile zenginleştirilen tanecikli yapıda, yumuşak bir peynirdir. Peynir altı suyunun yanı sıra koyun ya da inek sütünden de elde edilebilmektedir ancak sütten elde edilen Ricotta daha yoğun ve sert bir kıvama sahiptir. Ancak bu peyniri meşhur eden kremamsı tadı ve kaymaksı tadı olduğu için sütten elde edilmeyen şekliyle daha beğenilir.


Tuz oranının düşük olmasına bağlı olarak çabuk bozulan ve bu nedenle hızlı tüketilebilmesi için küçük paketlerle sunulan Ricotta peyniri, severek tüketilen pasta çeşitlerinden olan cheescake için olmazsa olmaz niteliktedir. Bunun gibi genellikle tatlıların yapımında kıvamından ötürü sıklıkla tercih edilir. Yemeklerde de özellikle lazanyada ve pizzada kullanılır. Tüketirken buzdolabında maksimum bir hafta dayanabileceğinin ve eğer daha uzun süre saklanmak istenirse buzlukta altı aya kadar uzatılabildiği unutulmamalıdır. Yine de taze tüketmek ya da kullanmak daha doğru bir tercih olmaktadır.


İtalya'nın kimi bölgelerinde mayonez, yumurta, zeytinyağı gibi farklı yiyeceklerle beraber kahvaltılık öğün olarak da tüketilmektedir. Ara öğün olarak kullanılması halindeyse çikolata, şeker ya da tarçınla karıştırılarak lezzetli bir birleşim elde edilebilir. Ricotta peynirinin yanına yakışan diğer yiyecekler arasında başta çilek olmak üzere taze meyveler de sayılabilir. Ülkemizde hemen her pasta, kek börek tarifinde bahsi geçen lor peyniri olarak tanına Ricotta peyniri, kremamsı kıvamından ötürü yiyeceklere lezzet katan önemli bir parçadır.


Lezzetli ve kaliteli ürünleriyle sofralarda yer alan ürünlerinin, damaklarda bıraktığı tat sayesinde kendini tanıtan Rani Çiftliği'nde Ricotta peynirinin en taze haline ulaşmak mümkün olmaktadır. Bundan sonra yapacağınız yemeklerde, pasta ve keklerde lezzeti artırmak için Ricotta peyniri tercih edebilirsiniz.