(Glutensiz) Karabuğday'ın Yararları

Karabuğday tohumu tahılların arasında sınıflandırılsa da, buğdaygiller familyasından değildir. Bitki kuzukulağıgiller familyasındandır. Sağlık açısından oldukça yararlı etkileri bulunur. Bağırsak işlevlerini düzenler, burun kanamasında, iltihaplanmada, aşırı terlemede, bedeni rahatlatmada önemli etkileri vardır. Antioksidan etkileri, açlık duygusunu bastırma, yağ tutulumunu bastırma gibi yararları vardır. Bu nedenle kilo vermeyi isteyenlere tavsiye edilir. Safra taşı oluşmasını bile engeller. Gluten içermediği için, çölyak hastaları için yararlı bir besindir.

Karabuğday tohumu içeriğiyle kan şekerini düzenlediğinden, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır. Bunu içeriğindeki magnezyumun sayesinde gerçekleştirir. Düzenli olarak karabuğday tüketimi şeker hastalığı riskini % 24 oranında azaltır.

Vücuda alınan karabuğdayın sahip olduğu proteinin % 74 kadarı kullanılabilir. Üstelik içeriğinde yağ bulunmadığından, sağlıklı protein tüketilir. Bu yüzden kandaki kolesterol oranı dengelenir.

Karabuğday tohumu yüksek oranda fito içerdiğinden, başta meme kanseri olmak üzere kanserden korunmaya, kalp ve damar hastalıklarından korunmaya etkili olur. Ayrıca sahip olduğu choline maddesiyle karaciğerin çalışmasını düzene sokan etkisi bulunmaktadır. Bu sayede karaciğer hastalıklarından korunma sağlanır. Demir, magnezyum, fosfor içeriği zengin olduğundan, yüksek tansiyon ve kansızlık sorunu olanlara da karabuğday tohumu tavsiye edilir. Bu yararlı etkilerinden faydalanmak için, tohumların düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

1