Taze Keçi Peyniri (300gr)
Taze Keçi Peyniri (300gr)

Taze Keçi Peyniri (300gr)

Fiyat : ₺95,00(KDV Dahil)
* İSTANBUL İÇİ TESLİMAT*

Taze Keçi Peyniri (%100 Keçi Sütü)

 

Keçi peyniri, adından da anlaşılabileceği gibi keçi sütünden elde edilmektedir. Keçi sütü insan sağlığına birçok fayda sağlayan çok sağlıklı bir süttür. Sağlıklı ve lezzetli sütlerin elde edilmesi için en önemli detay keçilerin en kaliteli şekilde beslenmesini sağlamaktır. Keçi sütünün dezavantajı olarak söylenebilecek tek şey belki de piyasadaki peynirlere kıyasla daha pahalı olmasıdır. Ancak bunun sebebi de keçi sütünün az miktarda elde edilmesidir. Bu nedenle keçi peynirinden bahsederken dünyanın en pahalı peynirleri arasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Kıvamı kaşar peyniri ve beyaz peynir arasında hissedilen, ne çabuk dağılan ne de sert olan keçi peyniri dünyanın hemen her yerinde beğenilerek tüketilmektedir. Kahvaltı sofralarında olduğu kadar yağda kızartılarak da servis edilebilen keçi peynirinin lezzeti adeta tarifsizdir. İnek sütüne kıyasla daha beyaz renge sahiptir ve daha az tuzlu bir tadı vardır.

Keçi peynirinin elde edildiği keçi sütü sağıldıktan hemen sonra ısıtılmasına gerek kalmadan tüketilebilen, kalsiyum, A, B, K vitamini, fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan kolay sindirilebilen bir peynir çeşididir. Anne sütüyle çok fazla benzerlik gösteren keçi sütü anne sütü eksikliği çeken bebeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Keçi sütünün yapılışı sağılan sütün süzülmesiyle başlar. Ardından süt 80 dereceye kadar ısıtılarak yaklaşık yarım saat ısıtılır ve mikroorganizmalardan kurtulmak için 30-35 dereceye kadar soğutulur. Mayalama işlemi için peynir mayası kullanılır ve karışım iyice sarılarak 3-3,5 saat mayalanır. Mayalandıktan sonra parçalara kesilir ve tekrar süzdürme yapılır. Süzüldükten sonra %20'lik tuzlu suda 5 saat boyunca bekletilerek tüketime hazır hale getirilir.

Vitamin ve mineraller bakımından çok zengin, kolay sindirilebilen ve alerji yapmayan bir peynir türü olduğu için, özellikle kahvaltı sofralarından eksik olmadığı için her zaman taze tüketilerek lezzetini yitirmemektedir. Lezzetinin farkına vardıktan sonra ortalamanın üstünde seyreden fiyatın kesinlikle değdiği de keçi peyniri sevenlerin çok iyi bildiği bir durum olmaktadır. Rani Çiftliği'nin tamamen doğal ürünleri arasında yer alan taze keçi peyniri, özenle beslenen keçilerin sütünden elde edildiği için çok lezzetlidir.